Сакате да изгледате одлично за вашата свадба, нели? Но што ако не можете да ја облечете венчаницата од соништата? Ретко која невеста се чувствува среќно и задовоно со својот изглед пред нејзиниот најважен ден, кога таа треба да облече венчаница и да го каже своето  судбоносно да. Па така, голем број на невести се обидуваат да ја намалата својата тежина пред нивниот свечен ден, но тоа не е воопшто лесно. Губењето на килограмите е процес кој трае долго време, доколку процесот се одвива на здрав начин. Додека организирањето на свадбениот термин е пропратетно со емоции и разни обврски, доаѓа до недоволно време невестата да се посвети на вежбање. Секоја жена го занемарува својот изглед се додека не дојде денот да ја облече венчаницата  и тогаш се чувствува разочарано.

 

<<< Погледнете ги овие уникатни и супер модерни венчаници од нашата креаторка Евгенија Зафировска

 

Затоа доколку сакате  да ја постигнете вашата посакувана фигура на едноставен начин без да трошите многу часови во теретана или пак да се изгладнувате, следете ги советите кои нема многу драстично да ви ги променат начинот на живот и исхраната, а сепак ќе ја постигнете идеалната тежина.

 

1.Планирање на исхрана

Додека размислувате на целосно отфлање на одредени групи на храна, мора да бидете сигурни дека вашата исхрана е разновидна и хранлива. Всушност, ако јадете помалку калории, составот на секоја ќе важи уште повеќе. Планирањето на венчавката може да биде доволно стресно без промени во расположението и желби што доаѓаат од сечење јаглехидрати, или замор од анемија и недостатоци во исхраната. Урамнотежената диета ќе ви ја обезбеди потребната енергија за да останете фокусирани и што е најважно од сè, да уживате во секој момент од денот кога ќе дојде.

 

first-photo-prakticni-soveti

 

 • Намалете го внесот на јаглени хидрати: Обидете се да намалите околу 50 до 150 грама јаглехидрати дневно додека работите кон вашата цел.
 • Зголемете го внесот на протеини: Препораките во исхраната за протеини, генерално, наведуваат дека макронутриентот треба да претставува 10% и 35% од дневниот внес на калории.
 • Внесете доволно растителни влакна: Просечната препорачана дневна вредност за растителни влакна е 25 грама на ден. Придобивките од растителните влакна се добро познати кога станува збор за спречување на запек, но влакната се важни и за апсорпцијата на витамини, минерали и други хранливи материи.
 • Намалете со алкохол и кофеин: Еден алкохолен пијалок може да додаде 100 калории или повеќе во вашиот дневен внес. Ако сакате да обавените, одлучете се за вино или зачинета вотка со сода. Додека црното кафе е главен режим на исхрана, а кофеинот може да обезбеди енергија, исто така е поверојатно да се зголеми вознемиреноста и појаснувањата.
 • Јадете здрави маснотии: Додека „малку маснотии“ и „без маснотии“ се воспоставен дел од вокабуларот во исхраната, мастите се важен дел од урамнотежената исхрана. Сепак, сите масти не се создаваат еднакво.  
 • Останете хидрирани: Повеќето луѓе треба да пијат најмалку осум чаши вода 8-унца дневно. Ако имате прекумерна тежина, можеби ќе треба да пиете повеќе за да избегнете дехидрираност. 

 

food-preporacani-soveti

 

 • Јадете помали, почести оброци: Обидете се да јадете пет или шест помали оброци на ден, наместо три главни оброци. Ова помага да се стабилизира вашиот метаболизам и може да ги задржи гладот и желбите на залив. Ако гладувате меѓу оброците, одржувајте здрави грицки на рака.
 • Не прескокнувајте оброци: Ако прескокнете појадок или ручек, многу е поголема веројатноста да го претерате на вечера. Ако можете, испланирајте оброци напред. 
 • Избегнувајте јадење во движење: Седнувањето на масата и јадењето на вашата храна на чинија со прибор за јадење ви дава многу поточно чувство за тоа колку јадете во споредба со јадењето од нога.
 • Планирајте однапред: Свадбите вклучуваат многу слави и многумина вклучуваат вкусна храна. За да избегнете прејадување во ресторан, проверете го менито на Интернет и дознајте што сакате да јадете пред да пристигнете. Можете исто така да одберете здрави места за било кој настан пред свадбата.

 

2. Почнете да вежбате

Диетата не е единствениот фактор што треба да размислите кога планирате губење на тежината. Вежбањето го поддржува процесот со засилување на вашиот метаболизам.

 

fourth-photo-prakticni-soveti

 

Не мора да поминувате часови во салата или да трчате маратон, но размислувајќи на равенката за слабеење, целта е да согорите повеќе калории отколку што јадете. Па затоа еве четири совети што треба да ги имате предвид кога планирате рутина за тренингот:

 

 1. Започнете полека.
 2. Зголемете го интензитетот на вашиот тренинг недела за недела.
 3. Комбинирајте кардио вежби за да го забрзате метаболизмот со јаки тренинзи за да ги тонирате мускулите.
 4. Посветете се на распоред како што би закажале состанок.

 

Ако никогаш порано не сте вежбале, започнете со 30 минути вежбање три пати неделно. За време на вашите слободни денови, обидете се да се вклопите во 30-минутна прошетка со умерен интензитет.

Како и со диетата, не сакате да претерате и со вежбањето. Вежбањето премногу не само што исцрпува, туку исто така значително го зголемува ризикот од повреди.

 

third-photo-prakticni-soveti

 

3. Управувајте со стресот

Ако се чувствувате презаситени, не заборавајте дека помеѓу работењето и планирањето на оброците, постојат и други важни форми на само-грижа кои ќе ви помогнат да преживеете планирање на свадби и да ја постигнете целта за слабеење.

 

 • Одморете се: Посветете се од седум до осум часа спиење дневно. Преземете чекори за подобрување на спиењето ако не се чувствувате одморени.
 • Управувајте со вашиот стрес: Свадбите треба да бидат време на радост. Ако чувствувате поголема напнатост отколку што може да се справите, истражете ги терапиите со умно тело како што се јога, медитација, таи чи, водени слики, прогресивно ослободување на мускулите и вежби за длабоко дишење.

 

Секој план - без разлика дали е за свадба или слабеење - ќе има свои предизвици. Да останете мирни и фокусирани, запомнете дека губењето на тежината е повеќе од вклопување во облека или да барате одреден начин на фотографии. Размислете за тоа како промена во животниот стил наместо еднократна цел.