Најава

Најавете се со Вашиот кориснички профил за да ги користите сите придобивки од Termin.mk!

Регистрација

Брзо е, бесплатно и безбедно! - Искористете ги сите придобивки од Termin.mk!


Сакам да примам новости

Се согласувам со условите на користење и политиката на приватност на Termin.mk

БЛОГ "Игротека"

5 врвни совети за управување со времето на децата пред екранот

26.3.2020 Тимот на Termin.mk

Како се чувствувате кога некој ќе ја започне темата за времето поминато пред екранот? Дали автоматски се карате? Дали ви е страв од пресуда или чувство на вина? Има само неколку топ теми на родителите, за кои автоматски посакувате да не сте биле дел од нив. Времето поминато пред екран е честа тема на муабет.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Научете ги вашите деца лични хигиенски вештини

20.3.2020 Тимот на Termin.mk

Учењето на лична хигиена на вашите деца ќе им помогне да останат здрави, како и да ги избегнуваат заболувањата овој период од годината. Никогаш не е премногу рано да започнете да ги учите вашите малечки за важноста на навиките за добра хигиена. Особено е важно децата пред да тргнат на училиште да ги вежбаат основните хигиенски навики бидејќи таму поголоемиот дел од времето се во близок контакт едни со други, тоа е главно место за споделување на сè, од масата до бактериите. Еве неколку основни практики за лична хигиена за да го научите вашето дете.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Што треба да знаат родителите за Covid19?

13.3.2020 Тимот на Termin.mk

Љубопитните деца треба да имаат прашања во врска со новиот коронавирус и на тоа  експертите велат дека постојат начини да се едуцираат без да предизвикаат непотребена паника.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ТЕРМИНатор на годината 2019

20.2.2020 Тимот на Termin.mk

Екипо, денес Termin.mk полни 6 години, и не случајно го одбравме овој ТЕРМИН за објава на “TЕРМИНатор на годината 2019” - нашите познати кибернетски организими во форма на ресторани за свадби и други event локации, вистински календар click-killeр-и!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Termin.mk вработува!

23.12.2019 Тимот на Termin.mk

Тимот на Термин има потреба од Дигитал Маркетер! Ако ти сe допаѓа тоа што го работиме, редовно висиш на социјални медиуми и сакаш креативно да се изразуваш преку истите, оригинално си поигруваш со прости и сложени реченици, фотографии или било какви други умотворби, ти нудиме супер можност. Но претходно погледни дали сме горе доле на иста линија.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Termin.mk вработува!

07.5.2019 Тимот на Termin.mk

Тимот на Термин има потреба од Дигитал Маркетер! Ако ти сe допаѓа тоа што го работиме, редовно висиш на социјални медиуми и сакаш креативно да се изразуваш преку истите, оригинално си поигруваш со прости и сложени реченици, фотографии или било какви други умотворби, ти нудиме супер можност. Но претходно погледни дали сме горе доле на иста линија.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

#ГагаРоденден 6 - ДОБИТНИЦИ!

07.3.2019 Тимот на Termin.mk

Ги имаме тројцата среќни добитници на бесплатен роденденски термин во игротека - прочитај повеќе ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

#ГагаРоденден 6 - Подаруваме 3 роденденски термини

08.2.2019 Тимот на Termin.mk

Време е за #ГагаРоденден 6! Подаруваме 3 бесплатни роденденски термини - дознај како да учествуваш...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

#ГагаРоденден 5 - ДОБИТНИЦИ!

10.10.2018 Тимот на Termin.mk

Еве ги тројцата среќни добитници на бесплатен роденден во игротека - прочитај повеќе ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

#ГагаРоденден 5 - Подаруваме 3 роденденски термини

07.9.2018 Тимот на Termin.mk

Време е за #ГагаРоденден 5! Подаруваме 3 роденденски термини на најсреќните! Дознај повеќе ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Кои се правилата за детски роденденски подарок?

16.8.2018 Тимот на Termin.mk

Ако некогаш сте се обиделе да го изберете совршениот роденденски подарок за некое дете, тогаш знаете колку тешка може да биде таа задача. Не е лесно да се знае што е прифатливо а што не, кој подарок ќе го гледаат со среќа, а кој ќе сакаат да го скршат, или пак кој е „протоколот“ за подарување подароци на детски родендени. Нема потреба од претпоставување, само следете ги овие едноставни совети.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

10 роденденски торти кои мора да ги видите

12.7.2018 Тимот на Termin.mk

На нашиот блог споделуваме многу идеи за забавен детски роденден. Од теми за првиот роденден на вашето дете до супер забавни активности кои можете да ги организирате во некоја игротека. Овој пат, издвоивме 10 супер торти со кои можете да ги изненадете малите роденденковци.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

4 супер идеи за роденденски покани

05.7.2018 Тимот на Termin.mk

Роденденските покани се важен елемент на секоја роденденска забава, а малите обожаваат кога и нив ги вклучувате во нивната изработка. Со малку време и внимание, може да направите супер креативни роденденски покани кои ќе го издвојат вашиот роденден, а малите гости ќе се забавуваат во омилените роденденски теми.

 

Еве ги нашите идеи.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Креативни идеи за првиот роденден на вашето дете

29.6.2018 Тимот на Termin.mk

Честитки родители! Ја преживеавте првата година со вашето бебе! :)

 

Нешто го прави првиот роденден посебен, нели? Ова е можеби е и најважниот ден за сите родители, а роденденската забава мора да биде забавна, шарена, весела и да се памети уште долго! Затоа, сакаме да ви помогнеме со неколку идеи за супер тематски прв роденден!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Како да ги вклучите децата во планирањето на нивниот роденден?

22.6.2018 Тимот на Termin.mk

Доколку сакате да ја направите совршената роденденска забава за вашите најмили, ве советуваме да ги вклучите малите палавковци во најважните елементи на роденденот. Постојат многу забавни начини да го направите ова, а еве ги нашите предлози.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

10 креативни идеи за роденденска забава за зафатени родители

13.6.2018 Тимот на Termin.mk

Кој има време да ја направи совршената торта дома или многуте различни декорации? Ние сме тука да споделиме со вас 10 совети за организирање на роденденската забава на вашето дете што бараат многу малку време и напор.

 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Што треба да знаете за сезонските алергии на вашите деца?

01.6.2018 Тимот на Termin.mk

Прочитајте ги нашите совети како да им помогнете на вашите деца и да ги ублажите симптомите на сезонските алергии за да можат безгрижно да уживаат во природа или на роденденската забава во дворот на своето другарче.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

7 идеи за незаборавна водена роденденска забава

23.5.2018 Termin.mk

Само додадете “повеќе” вода и ќе добиете роденденска забава што навистина ќе направи да се чувствувате како да сте покрај море!

 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Промоции, попусти и новости во најдобрите игротеки во градот

20.4.2018 Тимот на Termin.mk

Време е за незаборавен пролетен роденден! Најдобрите игротеки се подготвени за супер забава, со неодоливи понуди за малите роденденковци! Погледнете ги сите ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Termin.mk вработува!

18.1.2018 Тимот на Termin.mk

Термин вработува!

Еј, ти кажавме ли дека спремаме ре-дизајн на Termin со многу нови функционалности и цела нова област? Бројот на потенцијални соработници значително ни порасна, па така имаме потреба нов член во тимот за маркетинг и продажба.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

5 бенефиции на младите родители

28.12.2017 Тимот на Termin.mk

Превземањето на улогата на родител е секако една од најкрупните одлуки кои човекот може да ги донесе. Одговорноста и тежината која ја носи родителствувањето е нешто што бара претходна психичка и секаква друга подготовка.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

4 совети за подобрување на самодовербата на вашето дете

15.12.2017 Тимот на Termin.mk

За да си го интерпретираат светот кој ги опкружува, децата се потпираат на своите родители. Иако често не признаваат, децата всушност веруваат во се што ќе чујат од родителите. Мислењето на родителот има најголем импакт врз самодовербата на детето и врз генералната емотивна состојба. 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Како полесно да ги заспиете вашите деца

07.12.2017 Тимот на Termin.mk

Родителстувањето е исцрпна и одговорна работа, па секој млад родител ќе се сложи дека најважно е да се воспостави распоред на активностите со цел да се издвои доволно време за одмор, како за детето така и за него самиот. Непроспаните ноќи знаат да резултираат со анксиозност, намалена концентрација и генерално промена во однесувањето, што дополнително може да ви ја отежни задачата. 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Неколку совети како да му кажете „НЕ“ на вашето дете

27.11.2017 Тимот на Termin.mk

За некои родители е навистина предизвикувачки да ги дисциплинираат своите деца. Родителската љубов не ретко е пречка на децата да им се објасни дека нивното однесување или некоја нивна постапка е лоша или несоодветна. Секој родител би сакал да види насмевка на лицето на неговото дете, меѓутоа децата често знаат да ја преминат границата и да направат нешто неприфатливо. 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

#ГагаРоденден 4 - ДОБИТНИЦИ!

20.11.2017 Тимот на Termin.mk

Еве ги тројцата среќни добитници на бесплатен роденден во игротека - прочитај повеќе ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Детски забавен парк од автомобилски гуми

16.11.2017 Тимот на Termin.mk

Уникатен детски забавен парк, целосно направен со користење на рециклирани автомобилски гуми. Ниши Рокуго паркот во јапонскиот град Кафасаки е одличен пример за паметно користење на материјали кои може да се рециклираат. 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Скопските игротеки - Роденденски подароци, актуелни промоции, попусти...

10.11.2017 Тимот на Termin.mk

Поразговаравме со дел од нашите соработници, едни од најдобрите скопски игротеки на кој начин ги наградуваат своите клиенти. Какви сѐ подароци, поволности нудат и кои се активните промоции?! Прославете го роденденот на вашето дете со незаборавна забава за целото друштво! 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Како славните личности прават роденденски забави за своите деца

10.11.2017 Тимот на Termin.mk

Во светот на славните личности родендените на децата се сфаќаат мошне сериозно. На нив се трошат неверојатни суми на пари но и се реализираат некои од најлудите идеи! Доколку планирате да го прославите роденденот на вашето дете онака како тоа го прават холивудските ѕвезди, погледнете дел од најспектакуларните детски родендени. 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Маскирајте се во тандем за Ноќта на вештерките!

25.10.2017 Тимот на Termin.mk

Како што е познато на крајот на 10тиот месец во годината, во западните култури се прославува Ноќта на вештерките или Haloween. Овој празник иако не е дел од нашата традиција и култура, во последните неколку години добива на популарност и во источните делови на Европа, но и многу други делови од светот. 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Совети за справување со емоционалната криза на вашето дете

25.10.2017 Тимот на Termin.mk

Често се случува родителите и децата да функционираат синхронизирано кога се работи за емоциите. Во случај детето да е вознемирено, родителот по автоматизам сочувствува со него. Децата се емоционално неоформени и родителите чувствуваат должност да се грижат за влијанието на истите врз своето дете. 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

#ГагаРоденден 4 - Доделуваме 3 бесплатни роденденски термини

24.10.2017 Тимот на Termin.mk

Време е за #ГагаРоденден 4! Доделуваме 3 бесплатни термини за роденден во една од најдобрите игротеки во градот! Дознајте како да учествувате ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Шест одлични причини зошто роденденот на вашето дете да го прославите во игротека

06.10.2017 Тимот на Termin.mk

Сте размислувале ли некогаш кои се предностите од прославување на детски роденден во игротека? Ако сте воопшто во дилема, дали бенефитите постојат, бидете сигурни, бидејќи игротеката е место каде забавата на вашето дете е професионална определба.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Развијте ја и негувајте ја креативноста на вашето дете

03.10.2017 Тимот на Termin.mk

Постојат 3 клучни состојки за развојот на креативноста кај децата, но и кај возрасните. Потребни се време, простор и разбирање. Креативноста е нагон, доаѓа случајно и никогаш не може да се предвиди. Некогаш го нема со денови или со месеци, а некогаш едноставно се доживува наплив кој е невозможно да се задржи. 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Помогнете му на вашето дете да стане нинџа воин

02.10.2017 Тимот на Termin.mk

Речиси секое дете, независно од полот, има желба да изведува разни неконвенционални физички активности во домот, но и надвор од него. Активностите можат да се разликуваат од скокање по мебелот, до криење во плакари, па се до качување на покривот на училиштето. 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Моќта на времето поминато во играње

20.9.2017 Тимот на Termin.mk

Ако го запрашате вашето дете како си поминало на училиште, најчестиот одговор кој можете да го добиете, всушност ќе се однесува на големиот одмор или друг дел од наставата кој вклучува забава. Времето поминато во играње за децата претставува извор на емоции во рутинираното секојдневие ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Тимот на Термин.мк има потреба од интернет маркетинг нинџа практикант!

28.7.2017 Тимот на Termin.mk

Ако ти се допаѓа тоа што го работиме, редовно висиш на социјални медиуми, сакаш да си поигруваш со прости и сложени реченици, дизајни или било какви умотворби, и најважно од сѐ, сакаш да научиш... погледни што ни е потребно...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Роденденски летни попусти и понуди во најдобрите игротеки во градот

13.7.2017 Тимот на Termin.mk

Летниот период е одличен за прослава на роденденот на вашето дете во игротека! Иако веројатноста е голема дека поголем дел од поканетите нема да ви дојдат поради летните одмори, од друга страна пак повеќето од игротеките нудат неверојатни попусти и промоции...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Погледнете ја најголемата затворена игротека во светот!

13.7.2017 Тимот на Termin.mk

Добредојдовте во Frolic’s Castle – најголемата игротека за деца на затворено во светот! Погледнете го видеото и видете што сè ве очекува во замокот на зелениот змеј...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

15 супер кул игралишта за деца во светот

19.6.2017 Termin.mk

15 супер кул игралишта за вашето дете кои нема да ве остават рамнодушни. Погледнете ги...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Априлски понуди и попусти во најдобрите игротеки во градот

06.4.2017 Тимот на Termin.mk

Априлски роденденковци! Ги издвоивме најдобрите понуди и попусти во најдобрите игротеки во градот, само за вас! Погледнете ги и пребарајте слободен термин за роденденот на вашето дете ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

РОДЕНДЕНСКИ #ГагаРоденден #3 - ДОБИТНИЦИ!

13.3.2017 Тимот на Termin.mk

Ги имаме тројцата среќни добитници на бесплатен роденден + роденденска торта! Дознајте дали ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

РОДЕНДЕНСКИ #ГагаРоденден #3

20.2.2017 Тимот на Termin.mk

Termin.mk наполни 3 години, а роденден не е роденден без супер подароци! Затоа овој 3-ти роденденски #ГагаРоденден ќе биде во знакот на 3-ката! Дознајте како да учествувате ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Декорација на зимски роденден - неколку совети

22.11.2016 Termin.mk

Полека но сигурно - зимата нè стигна. А сите вие кои мислите дека зимските родендени не се забавни, само почекајте. :) Во продолжение - неколку совети за декорација на ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

5 идеи за супер роденденско мени

16.11.2016 Termin.mk

Најважното прашање за роденденот - „Што ќе има за јадење“? Малите обожаваат интересни закуски, а ние ви даваме 5 идеи за супер роденденско мени. Погледнете ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

#ГагаРоденден 2 - ДОБИТНИЦИ!

10.11.2016 Termin.mk

Тројцата среќни добитници на #ГагаРоденден во игротека се ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Како да направите интересна роденденска покана?

08.11.2016 Termin.mk

Доколку се ближи роденденот на вашите најмили и веќе одбравте во која игротека ќе го прославите покрај роденденската торта која е неизбежен дел од забавата и кај нас можете да ја најдете на супер попуст, роденденските покани се уште еден мал, но значаен елемент, по кој можете да направите роденденот на вашето дете да остане запомнет.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Единствената играчка што треба да се скрши

02.11.2016 Termin.mk

Совршениот додаток за вашата роденденска забава е токму единствената играчка што треба се скрши. Дали за која играчка зборуваме?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Halloween: Неколку идеи за најстрашниот роденден до сега

25.10.2016 Termin.mk

Освен по пожолтените есенски лисја, крајот на октомври е познат и по Ноќта на вештерките или Halloween. Погледнете ги овие супер идеи за вистинско „хорор“ роденденско изненадување ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ГАГА РОДЕНДЕН 2 - Доделуваме 3 термини за роденден

14.9.2016 Тимот на Termin.mk

По успешно организираната прва промоција "Гага Роденден", решивме повторно да си поклонуваме незаборавни родендени во најдобрите игротеки во градот ☻. Време е за #ГагаРоденден 2" и супер роденденска забава за најмалите...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Роденден за паметење – како да организирате супер роденден за најмалите

06.9.2016 Termin.mk

Па, кој е најдобриот начин да го организирате роденденот на вашето дете? Какви ќе бидат поканите, каде ќе биде роденденот, колку луѓе ќе има, каква торта и уште многу прашања за најважниот ден на слатките и неуморни славеници.

 

Во продолжените неколку насоки и совети кои гарантираат супер роденденска забава како за најмалите, така и за возрасните. Да започнеме!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Слатката страна на роденденот - 8 интересни идеи за роденденска торта

10.8.2016 Termin.mk

Слатки покани, слатки роденденковци и слатки играчки. А сега е време и за слатки торти.

Кој не се радува на роденденска торта? Погледнете ги нашите идеи ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

#ГагаРоденден ДОБИТНИЦИ!

01.7.2016 Termin.mk

Тројцата насреќни добитници на #ГагаРоденден се ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ГАГА РОДЕНДЕН ВО ИГРОТЕКА! - Доделуваме 3 термини за роденден

31.5.2016 Тимот на Termin.mk

Време е за #ГагаРоденден и супер роденденска забава за најмалите!
Доделуваме 3 термини за роденден во игротеката која вие ќе ја изберете. Сѐ што треба да направите е ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

2 ГОДИНИ ТЕРМИН - ДОБИТНИЦИ!

17.5.2016 Филип Стефановски

Погледнете дали сте Вие добитникот на супер патувањето...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ТЕРМИН ВРАБОТУВА

23.3.2016 Од управата

Ако си слушнал за нас и ти се допаѓа тоа што го работиме, редовно висиш на социјални медиуми и сакаш креативно да се изразуваш преку истите, оригинално си поигруваш со прости и сложени реченици, фотографии или било какви други умотворби, ти си само за кај нас. Но претходно види дали сме горе доле на иста линија. 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

2 ГОДИНИ ТЕРМИН - Патување за Вашето семејство!

15.3.2016 Филип Стефановски

Се ближи роденденот на Вашето дете? Одлично, ова патување е можеби токму за Вас и Вашите најмили ☻ По повод 2 години Termin.mk на македонскиот пазар, на најсреќниот од Вас ќе доделиме супер забавно патување за целото семејство. Како до...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

2 ГОДИНИ ТЕРМИН - 2 СУПЕР ПАТУВАЊА!

15.3.2016 Филип Стефановски

Се уште размислувате во која свадбена локација ќе ја правите Вашата свадба? Или пак во која игротека ќе го прославите роденденот на Вашето дете? Одлично, нашето мало изненадување е токму за Вас ☻ По повод две години од нашето постоење на македонскиот пазар, решивме на најсреќните од Вас да Ви доделиме две супер патувања. За повеќе информации...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ
 Постари Објави Понови Објави 

Следете не