Оваа сезона дизајнерите представуваат иновативни, смели силуети кои даваат силна изјава. Некои веќе добро познати трендови, но и некои нови, можеби и не толку очекувани. Уште на прв поглед се забележува доминација на романтичноста, претставена преку цветните апликации, 3Д-материјалите со цветови, тул, пердуви и невообичаени бои.

 

 

Дизајнерите презедоа ризикот оваа сезона - некои поостро од другите. Познатата дизајнерка Вера Ванг ја претстави колекцијата во боја, одлучи да им даде на невестите повеќе опции од невестинско бела, а истото го направи и Сара Џесика Паркер која во својата прва колекција вметна едноставни модели на фустани во невообичаени бои. Вес Гордон сега е на чело на Каролина Херера, а неговата невеста е малку повеќе младешка, разиграна и романтична отколку што сме виделе од несомнената елегантна куќа во минатите сезони. Наем Кан претстави венчаници за рок невести, покажувајќи неколку клучни трендови во процесот. Модното дуо Виктор и Ролф неодамна ја претставија колекцијата венчаници за пролет 2019 година. Тие се познати по креациите што со сигурност припаѓаат во категоријата „Висока мода“. Останаа доследни на префинетоста, па повеќето креации се едноставни и минималистички. Она што се забележува како доминантно, се 3Д апликациите.

 

Впечатливи цветови

 

Наместо да се одлучите за огромен букет, дизајнерите ја претпочитаат идејата за цвеќе на централната сцена - од извезени верзии до плишани апликации. Изминатите неколку години речиси кај секоја венчаница можевме да видиме деликатна тантела на која внимателно се извезени мали цветови кои беа дури и незабележителни. За следната сезона, фустаните се нешто повпечатливи, а на истите се додадени големи и уникатни цветови во разни бои.

 

 

Пердуви за театрален изглед

 

Оваа сезона, пердувите се чувствуваат повеќе скулпторски и гестурални, заземајќи место на архитектонски елементи. Ако сте обожавателка на нешто сосема поразлично, повпечатлив изглед и малку театрално, тогаш овие модни додатоци се вистинскиот избор за вас.

 

 

Фламенко-стилска силуета

 

Дали сте по овој изглед во форма на фламенко-стилска силуета, елегантно сунѓерасто здолниште, дизајн кој им помага на очите постепено да се движат по вашата завидна силуета? Гледано во безброј повторувања во најновите колекции, овие супер-женски слоеви се подеднакво разноврсни како што се обемни и им овозможуваат на невестите да го најдат својот стил во опсегот на модниот тренд.

 

 

Судски повик

 

Брзи промени за прием и забави беа на нашиот радар, но за 2019 година, брендовите се чинеше дека ги разгледуваа граѓанските церемонии повеќе од било кој друг настан во непосредна близина на свадбата. Додека по партиските фустани се чувствувате добро за танцување и уживање во центарот на вниманието, изгледот на судницата треба да се чувствува едноставно, елегантно и пожестоко од привлекување внимание. Без разлика дали ќе се одлучите за шик сет на одделена или соодветна облека, дизајнерите од сите естетики ги пренесоа своите визии за тоа да бидат легални. Резултатот? Софистицирани и слатки.

 

 

Софистицирани комбинизони

 

Оние што ја претпочитаат неконвенционалноста ќе ги израдува веста дека комбинезоните и панталоните генерално ќе бидат вистински хит. Комбинизоните направија софистициран пресврт оваа сезона. Пред да креирате цела венчална гардероба на фустани и наметки, размислете за овој тренд, кој е исто толку рационален, стилски и елегантен. Се почесто дизајнерите во своите колекции венчаници, како избор вметнуваат и комбинации на дводелни костуми или комбинезони, алтернативни варијанти на венчаници што модерните невести се почесто ги одбираат за својот венчален изглед.

 

 

Минимализам

 

Многумина од светските дизајнери се изјаснија дека „помалку е повеќе” кога се работи за изборот на дизајн за невестински фустан. Како и во претходните сезони повеќето дизајнери го опфаќаат минимализмот во нивните збирки и оваа сезона, оставајќи на невестите можност да го задржат својот стил едноставен и софистициран, без потреба од додавање на сјај.

 

 

Доколку не се пронаоѓате себеси во трендовите за следната пролет, тогаш постојат и голем број дизајнерски колекции во кои ќе ја пронајдете вашата венчаница од соништата. Дизајнерите во последно време ја обожуваат белата боја, па речиси во секоја колекција има по некоја креација која би била идеална за вашиот посебен ден. Исто така винтиџ венчаниците се веќе неколку сезони еден од водечките трендови. Винтиџ венчален фустан е совршен доколку правите свадба на пролет или лето.

 

Свадба во 2019-та? Погледнете ги најдобрите локации за свадби и слободни термини - единствено на Термин.мк!