Најава

Најавете се со Вашиот кориснички профил за да ги користите сите придобивки од Termin.mk!

Регистрација

Брзо е, бесплатно и безбедно! - Искористете ги сите придобивки од Termin.mk!

Сакам да примам новости

Се согласувам со условите на користење и политиката на приватност на Termin.mk

Илузиум - Музеј на илузии

Мора да сте најавен, за да означите посакувани локации

Место Капацитет Цена
Илузиум - Музеј на илузии 70 (40 деца + 30 возрасни) од 7500 ден. (до 20 деца)
Испратете барање или јавете ни се
 • Телефон:

  +389 75 450 950

Краток опис

Музејот на Илузии - Илузиум, кој го вброи Скопје како град на една најголемите светски музејски атракции, е отворен на 06.06.2018. Иако сме во Македонија, гордо можеме да истакнеме дека Илузиум, Музејот на Илузии има три спрата и е еден од најголемите во Европа, со многу инсталации кој нуди незаборавно визуелно и сензуално искуство на погрешно толкувана перцепција. Место што мами и каде реалноста е испревртена. Посетата на музејот овозможува незаборавно визуелно и сензуално искуство на погрешно толкувана перцепција, односно поинаква реалност.

 

Услугите што се нудат во пакетот на родендени

 • Траење 2 часа
 • Стручни водичи и аниматори
 • Истражување на музејот разглед на неговите експонати и забава со бројните атракции на 3 спрата
 • Илузионистички квиз натпревар
 • Прекрасни уникатни слики од роденденот сликани од наша страна
 • Сокови, пица и грицки
 • Роденденски покани
 • Поклон за славеникот

 

Цена за простор:

 • До 20 деца 7500 ден.
 • Над 20 деца 9500 ден. (со вклучена пица, сокче и грицки за децата)

 

Музејот кој е сместен во срцето на градот е проткаен низ мноштво различни соби, галериски експонати, реквизити и кафе бар со сувенирница и претставува место за забава на сите возврасти но воедно и место за организирање на различни настани. Колку на градот му се потребни вакви места говори фактот да сеуште неотворениот Музеј на Илузии на социјалните медиуми веќе има преку 3.000 подржувачи на FB и за краток период од кога е отворен посетен е од повеќе од 40.000 посетители од сите возрасти.

 

Музејот кој е распостелен на 500м2 нуди разна забава. Покрај кафе барот и сувенирницата, во музејот се наоѓа:

 

1) Соба на огледала - затворена триаголна мала соба со сите ѕидови и тавани покриени со огледала што овозможуваат ефекти на "умножување" на лицата кои влегуваат во изложбата. Светлата, исто така, го дополнуваат визуелното искуство.

 

2) Галерија и додатоци - изложба на слики со оптички илузии придружени со описи. Галеријата е претставена на ѕидовите на музејот (на пример, невозможен триаголник, геометриски илузии, големини илузии, бои, итн.).

 

3) Ames соба (вклучувајќи простор за фотографии) со подигнат под од едната страна, што ја прави илузијата на едно лице, стоејќи на повисоката падина, да се појави како значително поголема од другата личност што стои на долната падина.

 

4) Кино театар кој вклучувајќи просторија со 20-30 столици, видео бим и екран со приказ на илузии и трикови за умот. Овој простор може да се комбинира со мал простор за родендени

 

5) Маса за глава (вклучувајќи простор за фотографии), тајна врата доведува до импровизирана маса која е покриена со огледала и има отвор за главата на една личност. Илузијата дава ефект на вистинска маса со човечка глава служеше за вечера.

 

6) 3D експонати кои те носат во друга димензија преку експонати, како што се: лифт со дупка, бегство од воз и бескраен тунел. ИТН...

 

Во музејот влегувате во еден поинаков свет, каде целата ваша реалност се претвора во една виртуелна илузија. Замислете свет каде постои сѐ она што е надвор од границите на нормалата. Во него сте дел од една поинаква авантура, исполнета со многубројни нереални изненадувања. Некогаш вашите сетила можат да ве излажат. Дали верувате во сѐ што ќе видите?

 

Три спрата исполнети со илузии, многу забава и поинакво доживување. Поминете незаборавно време разгледувајќи ги сите фотографиии, решавајќи дилеми и мозочни сложувалки. Дали се плашите од диви животни и колку можат да бидат страшни и безопасни во ваша непосредна близина? Дали сте доволно храбри да се качите во лифтот без дно?

 

Дозволете си себеси да се изгубите во лавиринтот на бесконечни огледала, калеидоскоп или да влезете во торнадо од илузии, да ја победите гравитацијата или можеби да се послужите себеси за нечија вечера….

 

Земете ги вашите најблиски и вашиот фотоапарат, и подгответе се да ја збогатите вашата колекција на фотографии, со сосема поинакви и необични фотографии!

 

Покрај редовната посета на Музејот содржински се нуди и организирање на родендени, организирани посети како и team building дружења на компаниите. Така да ако размислувате каде да го прославите вашиот роденден во еден интересен и сосема различен амбиент, Музејот на илузии нуди простор и еден тон забавни активности за сите возрасти.

Преземачки материјали

Мапа на игротека

View Iluzium - Muzej na iluzii in larger map